Tuesday 15th September
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
William Lindsay
Westlothiana: seeking evidence for the earliest amniote
01:00
Chris Collins
Helping with the jigsaw! How preparators can help conservators
01:00
Lorraine Cornish
Rubbers, resins and replicating Baryonyx
01:00
Jane B Clarke
Authigenic minerals within vertebrate fossils from the Wealden, Isle of WighL
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
David Hill
A review of preparation techniques used in the Geology Conservation Lab at Bristol Museurm
01:00
Caroline Buttler
The conservation of the Sedgwick Museum Quaternary Hippopotamus skeleton
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
Eberhard ‘Dino’ Frey
Messel crocs - excavation, preparation and display
01:00
Richard J Twitchett
Preparation of the A303 ophthalmosaur
01:00
David Hill
Preparation, art or science?
Wednesday 16th September
Session: 1
Chair:
Colin Patterson
 
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
Richard P S Jefferies
Developmental genetics and the calcichordates
01:00
Peter L Forey
Agonies over agnathans
01:00
Robert Presley
Fish head cavities and new views on head segmentation
01:00
John A Long
New discoveries of Late Devonian fishes from Gogo, Western Australia
01:00
Susan Turner
IGCP 328 workshop: international co-operation on Palaeozoic fish microremains
01:00
to be confirmed
to be confirmed
Session: 2
Chair:
Alec Panchen
 
01:00
Per Erik Ahlberg & Ervins Luksevics
Ventastega curonica a new Devonian tetrapod from Latvia
01:00
Mark Willkinson
Permutation tests of tetrapod phylogenies
01:00
Rainer R Schoch
Ossification events in Permian branchiosaurs
01:00
Gilles Cuny
Faunal turnover at the end of the triassic: French data
01:00
Glenn W Storrs
Pachystropheus rhaeticus (?Neodiapsida, ?Choristodera) from southwest Britain
01:00
to be confirmed
to be confirmed
Session: 3
Chair:
Andrew Milner
 
01:00
Susan E Evans
Solnhofen lizards revisited
01:00
Natasha N Bakhurina
An unusual vertebrate fauna from the Karabastau Fm. Upper Jurassic) of Karatau, Kazakhstan
01:00
David M Unwin
Pterosaur phylogeny and evolutionary history
01:00
Jeremy M V Rayner
How simllar are modern and Mesozoic flying vertebrates?
01:00
Eberhard ‘Dino’ Frey & Jürgen Riess
A lightweight in action - pterosaur's wing mechanics
01:00
to be confirmed
to be confirmed
Session: 4
Chair:
Tom Kemp
 
01:00
Tim Hamley
Tails and tales of bipedal reptiIes
01:00
Michael J Simms
Vertebrate preservation in Karst terrains
01:00
Michael Waldman
Middle Jurassic vertebrates from the Isle of Skye
Thursday 17th September
Session: 5
Chair:
Eric Buffetaut
 
01:00
D Charles Deeming
Morphometric analysis of small ichthyosaurs- definitions of embryos
01:00
Axel Hungerbühler
Early stages in ontogeny of the ichthyosaur Stenopterygius quadriscissus from the Lower Jurassic of Germany
01:00
Nathalie Bardet
01:00
Chris McGowan
Ichthyosaurs: new finds, new interpretations
01:00
Arthur R I Cruickshank
A juvenile plesiosaur (Plesiosauria: Reptilia) from the Lower Lias (Hettangian: Lower Jurassic) of Lyme Regis, England: a plesiosauroid - pliosauroid intermediate?
01:00
to be confirmed
to be confirmed
Session: 6
Chair:
Angela Milner
 
01:00
David S Brown
Cheek structure and anterior cervical vertebrae in the Plesiosauroidea
01:00
Michael A Taylor
The plesiosaur’s birthplace: Bristol Museum and 19th century palaeontology
01:00
Peter R Crowther
Recent developments at Bristol City Museum
01:00
John G Martin
The art of palaeontological reconstruction - is it art? is it science?
01:00
David Scarboro
A dinosaur footprint site from East Sussex
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
to be confirmed
to be confirmed
Friday 18th September
Session: 7
Chair:
Alan Charig
 
01:00
Theagarten Lingham-Soliar
Bipedal dinosaur trackways in Chewore, northern Zimbabwe
01:00
Tony R A Thulborn
Dinosaur polyphyly revisited
01:00
Eric Buffetaut & Haiyan Tong
Buffetaut
01:00
Paul Upchurch
Origin and evolution of sauropod dinosaurs
01:00
Sara Kinzett-Whitley
0-60 mph suggestions on sauropod speeds
01:00
to be confirmed
to be confirmed
Session: 8
Chair:
Stan Wood
 
01:00
Niels Bonde
Late triassic continental vertebrate fauna of East Greenland
01:00
Paul G Davis
Taphonomy of birds
01:00
Brian G Gardiner
Mammals and birds - sister groups?
01:00
J Macquaker
Bone-beds as palaeoenvironmental indicators
01:00
Russell Savage
The first mermaid
01:00
to be confirmed
to be confirmed
Session: 9
Chair:
Bob Savage
 
01:00
Pascal Tassy
Early Miocene elephantoids, parsimony, and stratigraphical gaps
01:00
Véronique Bairiel & Edith Cirot
The phylogeny of Aictoidea (Carnivora): comparison of some morphological and molecular data
01:00
Paul Mazza & Maico Rustioni
The phylogeny of the genus Ursus in Eurasia
01:00
Jerry J Hooker
The beginning of the equoid radiation
01:00
Augusto Azzaroli
Forest Bed elks and giant deer revisited
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
Omar J Liñares
Late Miocene vertebrates from northwestern Venezuela: implication for the Orinoco River paleo-drainage
01:00
Jean-Louis Hartenberger et. al.
Eocene rodents from North Africa
Saturday 19th September
01:00
to be confirmed
to be confirmed
01:00
to be confirmed
to be confirmed